- Bergsskolan
- Är studerande
- Efter studierna
- Guide – att söka jobb
Hitta jobbet
Hur hittar man jobb? Vanliga sätt är:
- Släkt
- Bekantskapskrets
- Vänners bekanta
- Platsannonser i dagstidningar
- Platsannonser i branschtidningar
- Platsannonser i fackförbundens tidningar
- Annonser på företagens hemsidor
- Bemanningsföretag
- Arbetsmarknadsdagar
- Tips på Twitter och andra sociala medier
Det sägs att fyra av fem jobb redan är tillsatta innan de når allmänheten. Att gå ut offentligt med en platsannons är förmodligen inte företagens första utväg – de letar hellre bland de egna leden och i sin egen kandidatbank. Att finnas med i den där databasen med externa intressenter är därför mycket viktigt.
Nedan presenterar vi några tips för dig som är på väg ut i arbetslivet.
Kom ihåg att det rör sig om tips– inga absoluta sanningar. Läs, begrunda och använd eller förkasta.
- Skriv en lista över intressanta företag
- Läs på om företagen (affärsidé, aktuella projekt, geografisk täckning osv)
- Gå igenom vanliga frågor som du tror kan komma (se avdelningen ”intervju” för exempel på frågor)
- Klä upp dig innan du ringer så att det känns på riktigt (till skillnad från att ringa i långkalsongerna, nersjunken i soffan)
- Be att få prata med rätt person, någon som har hand om rekryteringen inom ditt arbetsområde
- Inled med att säga något du förberett innan du ringde så att du får en bra start på samtalet
- Ha som målsättning att få skicka dina uppgifter (cv, intresseanmälan) eller ännu bättre – be att få lämna över dem personligen
- Längre fram: följ upp samtalet – se om rekryteringssituationen har förändrats
Alumninätverk på Linkedin
För att hjälpa bergsskolestudenter att hålla kontakten även efter studierna, har vi skapat en alumnigrupp på Linkedin.
Med tanke på Bergsskolans tradition och sammanhållning känns det naturligt att det finns en gemensam och lättillgänglig kontaktbank som samlar alla bergsskolingar, både nuvarande och utexaminerade. Skolans studenter – och alla värdefulla kontakter som de bär med sig och skaffar sig i framtiden – riskerar att spridas för vinden då examensdagen kommer. Ett online-nätverk är ett systematiskt sätt att samla alla dessa kontakter på ett och samma ställe.
Hur detta nätverk sen används är upp till användarna. Här är några exempel:
- Hålla kontakten med gamla kurskamrater.
- Hitta folk som är intressanta att komma i kontakt med om du som student letar sommarjobb, extrajobb eller anställning – även om dessa personer inte själva har något konkret att komma med kan de kanske ge dig insider-information om hur läget på företaget/organisationen ser ut för tillfälle eller ge dig uppgifter om vilken person du ska kontakta.
- Om du själv har ett jobb att erbjuda kan det vara en god idé att lägga ut en förfrågan bland personer du litar på och som du tror besitter den kompetens som efterfrågas.
- Om du behöver ställa en sakfråga till någon med relevant kompetens.
- Smidigt att ha alla sina kontakter på ett ställe, ständigt tillgängligt på nätet – kontakter som dessutom uppdateras av användarna. På detta vis får du en kontinuerligt uppdaterad kontaktbank.
Missa heller inte möjligheten att hålla kontakten med dina gamla studiekamrater från Bergsskolan. Det gör du enkast via vårt alumninätverk.